تجویز سمعک در منزل

برای شروع استفاده از سمعک، نیاز به گرفتن نوارگوش و قالب گیری گوش دارید. خدمات تجویز سمعک هوم ویزیت شامل ویزیت و تست شنوایی در منزل هم می باشد.تمامی این مراحل تا تنظیم سمعک در منزل شما انجام می شود. برای هماهنگی و اعزام متخصص وارد بخش سفارش آنلاین شوید و یا با شماره تلفن پشتیبانی تماس بگیرید.

02147629600 سفارش آنلاین
نجویز سمعک در منزل

لیست کارشناسان شنوایی سنجی در منزل

ادیولوژیست صالح موسی پور
ادیولوژیست اکبر عزیزپور

هوم ویزیت شنوایی چگونه کار میکند؟

دریافت خدمات شنوایی سنجی در منزل با تماس تلفنی با کارشناسان و یا سفارش آنلاین در وب اپلیکیشن هوم ویزیت

تماس یا رزرو آنلاین یا در اپلیکیشن
1.تماس یا رزرو آنلاین یا در اپلیکیشن
اعزام متخصص به منزل شما
2. اعزام متخصص به منزل شما
شروع تست شنوایی در منزل شما
3. شروع تست شنوایی در منزل شما
تحویل نتیجه تست و مشاوره خرید سمعک در منزل شما
5. تحویل نتیجه تست و مشاوره خرید سمعک در منزل شما

سمعک چیست؟

سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که در گوش یا پشت گوش قرار می گیرد. این امر بعضی از صداها را بلندتر می کند تا فرد مبتلا به کم شنوایی بتواند صدا ها را بشنود و در فعالیتهای روزانه مشارکت بیشتری داشته باشد. سمعک به افراد کمک کند صداها را در هر دو فضای آرام و پر سر و صدا ، بهتر بشنوند.

سمعک دارای سه قسمت اساسی است: میکروفون ، تقویت کننده و بلندگو. این پروتز پزشکی صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند ، امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و آنها را به یک تقویت کننده می فرستد. تقویت کننده قدرت سیگنال ها را افزایش داده و سپس آنها را از طریق بلندگو به گوش می فرستد.

سمعک ها در درجه اول به افرادی که دچار کم شنوایی هستند، در بهبود شنوایی و درک گفتار کمک میکند. مراحل ارزیابی مشکلات گوش و تجویز سمعک قابل انجام در منزل شما می باشد.

کم شنوایی چگونه بوجود می آبد؟

کم شنوایی در نتیجه آسیب رسیدن به یک یا چند بخش از گوش بیرونی، میانی یا داخلی است. کم شنوایی ممکن است ناشی از آسیب دیدن سلول های حسی کوچک در گوش داخلی به نام سلول های مویی است. به این نوع کاهش شنوایی کاهش شنوایی حرکتی گفته می شود. این آسیب می تواند در نتیجه بیماری ، پیری ، یا صدمه ناشی از سر و صدا یا داروهای خاصی ایجاد شود. سمعک لرزش یا vibration صدای وارد شده به گوش را بیشتر می کند. سلولهای مو باقی مانده ، ارتعاشات بزرگتر را تشخیص داده و آنها را به سیگنالهای عصبی منتقل می كنند.

هرچه صدمه به سلول های مویی فرد بیشتر شود ، از دست دادن شنوایی شدیدتر و نیاز به سمعک قوی تری است. با این وجود ، محدودیتهای عملی برای میزان تقویت سمعک وجود دارد. علاوه بر این ، اگر گوش داخلی خیلی آسیب دیده باشد ، حتی لرزش های بزرگ به سیگنال های عصبی تبدیل نمی شوند.
انواع دیگر کم شنوایی شامل کم شنوایی انتقالی، حسی- عصبی ، ترکیب دو مورد قبل و کم شنوایی عصبی است. هر کدام از انواع کم شنوایی ها نیازمند بررسی دقیق متخصص دارد. امکان ویزیت و تجویز سمعک در منزل این پروسه را آسان تر کرده است.

انواع سمعک

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری و قرار گیری به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه با انوع سمعک و ویژگی هرکدام آشنا خواهیم شد:

سمعک پشت گوشی :

سمعک پشت گوشی

ابتدایی ترین نوع سمعک، سمعک های پشت گوشی هستند. تمام امکانات سمعک پشت گوشی در یک دستگاه که پشت گوش قرار می گیرد تعبیه شده است و پس از دریافت امواج صوتی، صدا از طریق یک شلنگ نازک که به درون گوش راه دارد، وارد گوش می شود.این نوع سمعک برای هر گروه سنی با هر میزان افت شنوایی می تواند مفید باشد. بخصوص برای نوزادان، اطفال و سالمندان تجویز این نوع سمعک ترجیح داده می شود.

سمعک های پشت گوشی ظریف:

سمعک پشت گوشی ظریف

ابزاری هستند که بخش کوچکی از سمعک بیرون قرار می گیرد و گیرنده یا بلندگو در داخل کانال گوش قرار دارد که سپس توسط یک سیم الکتریکی نازک به دستگاه اصلی وصل می شود. به همین دلیل ، این نوع سمعک ها معمولاً از سمعک های پشت گوشی که پیش‌تر ذکر شد کوچکتر هستند. این سمعک ها گزینه خوبی برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسط هستند.

سمعک های داخل گوشی :

سمعک داخل گوشی

کلیه اجزا این سمعک ها داخل مجرای گوش قرار میگیرد. این سمعک ها یکی از دو سبک سمعک های بزرگ هستند که پوشیدن و تنظیم آن ساده می باشد و برای کاهش شنوایی خفیف تا شدید استفاده می شود. معمولا به اطفال و نوزادان توصیه نمی شود.

سمعک های داخل کانالی

سمعک داخل کانالی

اجزای این نوع سمعک کاملا داخل کانال گوش قرار می گیرند و تنها بخش کوچکی از پوسته سمعک در گوش بیرونی قابل دیدن است. این نوع سمعک انتخاب مناسبی برای کاهش شنوایی خفیف تا ملایم است.

سمعک های نامرئی :

سمعک نامرئی

به دلیل قرار گیری در عمق گوش برای همه ی افراد توصیه نمی شود و برای کاهش شنوایی خفیف تا متوسط مناسب هستند.

سمعک های وایرلس دار هوشمند

سمعک های وایرلس دارای تکنولوژی اتصال بی سیم به وسایل الکترونیکی اطراف هستند. امروزه در دنیای مدرن با پیشرفت تکنولوژی، فناوری وایرلس (اتصال بی سیم) باعث پیشرفت و بهبود بسیار در ساخت سمعک ها شده است.اتصال بی سیم باعث می شود تا دو سمعکی که بر روی دو گوش کاربر سمعک قرار گفته است به همدیگر مرتبط باشند و این ارتباط باعث می شود تا شنوایی دو گوشی فراهم شود.

اتصال سمعک به دیوایس ها

یکی از مواردی که باعث افزایش احساس راحتی در کاربران سمعک می شود، قابلیت اتصال سمعک به دستگاه های الکترونیکی اطراف مثل تلویزیون، گوشی همراه و... است. اتصال سمعک به این وسایل اعث می شود تا سمعک مثل یک هندزفری عمل کند و صدا های تلویزیون و یا مکالمه با تلفن همراه، کیفیت بسیار بهتری داشته باشند و کاربر سمعک با وضوح بسیار زیادی اطلاعات را دریافت می کند.

ارتباط سمعک با تلفن همراه

ارتباط وایرلس سمعک با تلفن همراه، سهولت و راحتی در تنظیم و بالا یا پایین بردن صدای سمعک فراهم می کند. به طوری که اگر فرد نیاز داشت که صدا هایی که از سمعک پخش می شوند بلند تر یا آهسته تر باشند، به راحتی و با لمس یک دکمه از روی تلفن همراه صدا ها به شیوه دلخواه فرد تنظیم می شوند.

شنیدن همزمان با دو گوش با تکنولوژی وایرلس سمعک

با استفاده از سمعک های وایرلس، قابلیت درک گفتار افراد به میزان قابل توجهی بالا می رود و کاربر سمعک وضوح صدا و کیفیت بیشتری را در صدای خروجی سمعک خود تجربه خواهد کرد و به این طریق رضایت فرد از سمعک خود افزایش می یابد. شنیدن با دو گوش نقش زیادی در جهت یابی و مکان یابی صدا، درک گفتار در مکان های شلوغ و... دارد. با بروز کم شنوایی، این قابلیت به میزان قابل توجهی از بین می رود و فرد کم شنوا در مکان یابی کردن صدا هایی که می شنود مشکل خواهد داشت. علاوه بر این شنیدن گفتار افراد در مکان های شلوغ یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات افراد کم شنوا است. با ظهور تکنولوژی وایرلس و اتصال و ارتباط سمعک های روی دو گوش، تا حد زیادی توانایی شنوایی دو گوشی به فرد کم شنوا باز گردانده می شود. بنابر این سمعک های بلوتوثی یا وایرلس کمک بسیار زیادی به توانایی مکان یابی صدا ها و درک گفتار در موقعیت های پر سر و صدا و شلوغ می کند.

برخی از ویژگی های سمعک های وایرلس

 • پردازش دو گوشی
 • افزایش توانایی مکان یابی صدا ها
 • افزایش توانایی درک گفتار در سر و صدا
 • کیفیت بالا و وضوح صدای عالی
 • قابلیت اتصال به تلفن همراه و تلویزیون
 • تنظیم راحت و آسان در موقعیت های مختلف توسط کاربر سمعک
 • صدای طبیعی

جدول ویژگی های انواع سمعک

انواع سمعک ویژگی ها
سمعک های پشت گوشی
 • نگه داشتن و تنظیم کردن آن آسان است.
 • باتری بزرگتر است در نتیجه عمر باتری طولانی می باشد.
 • به دلیل اندازه بزرگتر دوام و ماندگاری بیشتری دارد .
 • مناسب برای افرادی که دارای پارگی پرده یا ترشحات داخل گوش که می تواند به تجهیزات سمعک آسیب بزند.
سمعک های پشت گوشی ظریف (رسیور داخل کانال)
 • برتری های پشت گوشی را دارد اما با ظاهری کوچک تر و هوشمند
 • بلندگو نسبت به موم گوش و گرفتگی رطوبت حساس تر است.
 • برای افرادی که دارای پارگی پرده یا ترشحات داخل گوش که می تواند به تجهیزات سمعک آسیب بزند، مناسب نیست.
سمعک های داخل گوشی
 • متناسب با گوش شماست.
 • باتری بزرگتر است در نتیجه عمر باتری طولانی می باشد. (قابل شارژ مجدد) .
 • می تواند شامل کنترل میزان صدا و حافظه باشد..
 • از بیرون زیاد دیده نمی شود.
 • برای افرادی که دارای پارگی پرده یا ترشحات داخل گوش که می تواند به تجهیزات سمعک آسیب بزند، مناسب نیست.
سمعک های داخل کانالی
 • متناسب با گوش شماست.
 • از لحاظ ظاهری قابل قبول است.
 • استفاده برای کسانی که از لحاظ حرکات دستی مشکل دارند، سخت تر است.
 • باتری های کوچک دارد که نیاز به تعویض یا شارژ مجدد است.
 • برای افرادی که دارای پارگی پرده یا ترشحات داخل گوش که می تواند به تجهیزات سمعک آسیب بزند، مناسب نیست.
سمعک های نامرئی
 • متناسب با گوش شماست.
 • از تمام انواع سمعک ها هوشمند تر است..
 • به دلیل سایز کوچک و محل قرارگیری، پوشیدن و درآوردنش سخت است..
 • نمی تواند شامل کنترل میزان صدا و حافظه باشد..
 • باتری های کوچک دارد که نیاز به تعویض یا شارژ مجدد است..
 • برای افرادی که دارای پارگی پرده یا ترشحات داخل گوش که می تواند به تجهیزات سمعک آسیب بزند، مناسب نیست.

چه سمعکی برای من مناسب است؟

سمعک مناسب شما بستگی به نوع و شدت کم شنوایی شما دارد. انواع تکنولوژی های مختلف در تولید سمعک وجود دارد که هرکدام می تواند برای مشکل شما متناسب باشند.در این زمینه باید به متخصص شنوایی شناس خود اعتماد کنید. دقت کنید قیمت سمعک می تواند در بازه متفاوتی باشد، اما گران بودن لزوما نشانه بهتر بودن سمعک یا اینکه برای شما مناسب تر باشد، نیست. سمعک قرار است در منزل و خارج منزل به صورت روزمره استفاده شود پس تجویز سمعک مناسب و راحت اولویت دارد.

سمعک تک گوشی یا دو گوشی

یکی از مهم ترین سوالات مراجعان تجویز سمعک در منزل این است که سمعک تک گوشی برای من مناسب است یا دو گوشی؟ سمعک تک گوشی به مرور باعث ضعیف شدن عصب شنوایی طرف مقابل می شود و همچنین در استفاده طولانی مدت به شنوایی هم کمکی نخواهد کرد. در این زمینه به نظر متخصص شنوایی شناسی خود اعتماد کنید.

قالب گیری گوش برای تجویز سمعک در منزل

قالب گیری گوش برای سمعک

قالب گیری گوش برای تجویز سمعک به دلیل جلوگیری از جا به جایی بی دلیل سمعک در گوش و استفاده از آن راحت تر انجام می شود. انواع سمعک ها نیاز به قالبگیری مخصوص خود توسط متخصص شنوایی شناسی دارد. متخصصین ما تجویز سمعک در منزل و اجرای تمامی مراحل قالب گیری گوش و پرو نهایی در منزل را امکان پذیر کرده اند.
متناسب با مشکل فرد و بخشی از گوش که باید قالب گیری شود از انواع مواد برای قالب گیری استفاده می شود. بدین منظور قبل از قالب گیری گوش وضعیت مجرای گوش توسط متخصص مورد بررسی قرار می گیرد.

قیمت سمعک

قیمت سمعک به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند مدل و مارک سمعک،میزان کم شنوایی و نوع سمعکی که مورد نیاز شخص است.اینکه سمعک آماده و یا ساخته شده مخصوص گوش شخص باشد.

4 مورد زیر تاثیر اصلی در قیمت سمعک دارد:

 • تکنولوژی استفاده شده در تولید سمعک: دیجیتال، آنالوگ، نامرئی و ...
 • برند سمعک
 • نوع سمعک که در بخش های قبلی انواع آن شرح داده شد.
 • گارانتی و پشتیبانی سمعک

متخصص شنوایی شناسی و پزشک متخصص می تواند در زمینه انتخاب سمعک مناسب شما را یاری کنند. برای آگاهی در زمینه قیمت تجویز سمعک در منزل، قیمت قالب گیری گوش و قیمت تنظیم سمعک در منزل با ما تماس بگیرید.

تجویز سمعک در منزل

مراحل تجویز سمعک، قالب گیری و نتظیم آن بسیار زمانبر می باشد. تجویز سمعک در منزل توسط متخصصان با تجربه برای کودکان، بزرگسالان و سالمندان قابل انجام است.

شنوایی سنجی در منزل

تیم هوم ویزیت با هدف راحتی بیماران امکان شنوایی سنجی در منزل، قالب گیری گوش در منزل، تجویز و تنظیم سمعک در منزل را فراهم کرده است. هر کدام از این مراحل به صورت مستقل و در تمامی مناطق تهران و حومه قابل انجام است. کافیست با ما تماس بگیرید.

برای مشاوره رایگان سمعک با ما تماس بگیرید.

ویدیو معرفی هوم ویزیت