فیزیوتراپی و کاردرمانی کاشان با تجهیزات مدرن در خدمت همشهریان عزیز میباشد
چگونه بعد از سکته مغزی دوباره راه برویم؟
توانبخشی ران و پاها
عضلات ران و پاها نقش عمده ای در راه رفتن ایفا می‌­کنند. برای راه رفتن باید یک پا در مقابل پای دیگر قرار بگیرد. بسیاری از افراد مبتلا به سکته مغزی معمولا در حرکت دادن یک پا مشکل دارند و برخی به مشکل افتادگی پا (کشیدن نوک پا روی زمین) که شامل اختلال در دورسی فلکشن (خم کردن پاها) است دچار می‌­شوند. به منظور بازیابی توان استفاده از چنین عضلاتی باید تمرینات افتادگی پا و ساق پا را انجام دهید تا مغز مهارت­‌های جدید را بیاموزد.

تمرین تعادل و هسته
تعادل تاثیر مهمی در راه رفتن دارد. به­ غیر از تمرینات مخصوص ساق پا و پا انجام حرکات تعادلی نیز ایده خوبی هستند. ورزش تعادل شامل ایستادن بر روی یک پا به مدت چند دقیقه در طول روز و یا راه رفتن روی پاشنه و انگشت می‌باشد. هسته بدن را فراموش نکنید. هسته قوی به حفظ تعادل بدن در راه رفتن کمک شایانی می کند. بنابراین تمرینات هسته بدن را به برنامه‌های توانبخشی حرکتی خود بیفزایید.

اتصال مجد مغز به عضله
تمرینات توانبخشی باید بخش اصلی برنامه توانبخشی باشند. هرچه از عضلات بیشتر کار بکشید و تمرین کنید قدرت و هماهنگی عضلات بیشتر خواهد شد. تمرین موجب فعال شدن نوروپلاستی ( انعطاف پذیری سیستم عصبی) می‌­شود. نوروپلاستی مکانیسمی است که مغز برای اتصال مجدد خود استفاده کرده و مهارت‌­های جدید را می­‌آموزد. هرچه تمرینات توانبخشی را بیشتر انجام دهید ارتباطات جدید در مغز قوی­تر می­‌شوند. بنابراین درحالی که به فکر تقویت ساق پا، پا و هسته بدن هستید سعی کنید تمرینات را چندین بار تکرار کنید.

مطمئن باشید که بینایی و هوش فضایی شما خوب است
دید خوب و هوش فضایی در راه رفتن بسیار حائز اهمیت هستند. شما باید ببینید که کجا می­‌روید و بتوانید موانع و همچنین هر دست اندازی که در سر راه شما قرار دارند را تشخیص دهید. اگر بعد از سکته مغزی دچار اختلال در دید شده اید قبل از اقدام به راه رفتن باید به فکر درمان و بهبود بینایی خود باشید. بیماران مبتلا به سکته مغزی باید از شرایطی موسوم به فراموشی یک طرفه بعد از سکته مغزی آگاه باشند. این شرایط موجب می شود بیمار به­ طور کامل طرف آسیب دیده بدن را فراموش کرده و خود نیز از این غفلت بی­ خبر باشد. این امر می‌­تواند خطرناک باشد چراکه بیمارهنگام راه رفتن ممکن است با موانع برخورد کرده وبه خود آسیب برساند. اگر دچار فراموشی یک طرفه شده باشید معمولا پزشک و یا درمانگر به شما اطلاع خواهد داد و پرستارها نیز در این زمینه به بیمار کمک می­‌کنند.

آموزش تکلیف خاص
بهترین روش برای بهبود راه رفتن بعد از سکته مغزی آموزش تکلیف خاص است. منظور از این اصطلاح این است که تمرین راه رفتن موجب بهبود راه رفتن می­‌شود. هر حرکتی را که تکرار کنید مغز بهتر می­‌تواند انجام دهد. بنابراین تمرین راه رفتن بهترین روش برای بهبود وضعیت راه رفتن پس از سکته مغزی است. درصورت استفاده از واکر و یا عصا بهتر می­‌توانید تمرین را شروع کنید. سعی کنید با کمک پرستار در خانه و یا اطراف منزل راه بروید. با افزایش قدرت بدنی خود سعی کنید زمان راه رفتن را بیشتر کنید. اگر توان حرکتی برای راه رفتن با واکر ندارید مشکلی نیست سعی کنید تمرینات توانبخشی پاها و هسته بدن را انجام دهید. تمرینات توانبخشی با بازسازی قدرت بدنی موجب پیشرفت شده و در نهایت بیمار می‌تواند از واکر و عصا استفاده کند. درحقیقت، بیشتر درمانگران قبل از شروع تمرینات راه رفتن به حرکات تقویتی پا و هسته بدن می­‌پردازند چراکه برای انجام تمرین نیاز به بدن قوی دارید.
فردی که سکته میکند باید در خدمت تیم توانبخشی قرار گیرد که شامل فیزیوتراپی کاردرمانی گفتاردرمانی و حتی روانشناسی میباشد
مطالب توسط حسین قلع گر به نگارش درآمده است ..

يک ديدگاه بگذاريد