یک متخصص فیزیوتراپی و کاردرمانی با اشاره به این که هدف فیزیوتراپی این است که با استفاده از روش‌های فیزیکی، توانایی افراد برای انجام حرکات و فعالیت‌های طبیعی زندگی به حداکثر میزان خود برسد، گفت: این رشته تأثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه ایفا می‌کند.

یک متخصص فیزیوتراپی با اشاره به این که هدف فیزیوتراپی این است که با استفاده از روش‌های فیزیکی، توانایی افراد برای انجام حرکات و فعالیت‌های طبیعی زندگی به حداکثر میزان خود برسد، گفت: این رشته تأثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه ایفا می‌کند.

دکتر وحید صمدی، در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایسنا اظهار کرد: امروزه توسعه شهرنشینی، ماشینی‌ شدن و تغییر سبک زندگی، مشکلاتی چون چاقی و کم‌تحرکی را به دنبال داشته است. استفاده طولانی مدت از فناوری‌هایی چون رایانه و قرارگیری بدن در وضعیت‌های نامناسب همگی در افزایش شیوع بیماری‌ها و اختلالات ساختار اسکلتی بدن انسان نقش دارند.

وی افزود: انواع دردها و آسیب‌های مفصلی و عضلانی نظیر کمردرد، ناتوانی‌ها و هزینه‌های گاهاً سنگینی را به جوامع امروز تحمیل می‌کند. بدون تردید در چنین شرایطی، بکارگیری راهکارهای مناسب برای پیشگیری از این نوع عوارض و استفاده از روشهای درمانی مؤثر و کم عارضه اهمیت و جایگاه ویژه ای می‌یابد. دانش و تخصص فیزیوتراپی از جمله رشته هایی است که با این هدف می تواند در حفظ و ارتقای سلامت جامعه نقش بسزایی ایفا نماید.

صمدی با بیان این که فیزیوتراپی به معنای درمان بدن و یکی از رشته‌های علوم پزشکی است که در سه حوزه پیشگیری، درمان و توانبخشی به ایفای نقش می‌پردازد، گفت: اگرچه قدمت استفاده از روشهایی چون ماساژ، گرما، سرما و آب درمانی به سالها قبل از میلاد برمی گردد، ولی درمان‌هایی که تحت عنوان فیزیوتراپی نامیده می شوند، از زمان جنگ جهانی اول با افزایش نیاز به توانبخشی مجروحان جنگی، بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

وی افزود: از حدود ۵۰ سال پیش این رشته وارد کشور ما شد و به همت و تلاش پیشگامان و متخصصان آن گسترش و توسعه یافت. در روز دوم مرداد سال ۱۳۷۸ به فیزیوتراپیست‌ها مجوز تأسیس مراکز فیزیوتراپی اعطا شد، روزی‌ که به مناسبت استقلال حرفه‌ای فیزیوتراپیست‌ها، روز فیزیوتراپی نام گرفته است.

متخصص فیزیوتراپی درباره مزایای این رشته اظهار کرد: در این تخصص از روش‌های فیزیکی مثل گرما، سرما، الکتریسیته، نور، صوت، فشار و کشش به منظور توانمند کردن افراد ناتوان استفاده می‌شود. همچنین از درمان‌های دستی و تمرینات و ورزش‌های مختلف نیز برای درمان بهره گرفته می‌شود.

وی با اشاره به این که هدف فیزیوتراپی این است که با استفاده از این روش‌ها، توانایی افراد برای انجام حرکات و فعالیت‌های طبیعی زندگی به حداکثر میزان خود برسد، افزود: به‌عبارت دیگر، تلاش بر این است که افراد جامعه دارای حرکت طبیعی و بدون درد باشند، چرا که حرکت، اساس و پایه زندگی هر فردی محسوب می‌شود. در مقابل روش‌هایی نظیر دارو درمانی و جراحی که همواره می‌توانند عوارض، مخاطرات و هزینه‌هایی برجای گذارند، فیزیوتراپی را می توان رشته‌ای کم عارضه، ایمن و نسبتاً ارزان دانست.

وی با بیان این که بیماران مختلفی با این رشته سر وکار دارند، گفت: متخصصین این رشته با طیف وسیعی از بیماران سر و کار دارند. بیماری‌های مختلف ارتوپدی، رماتیسمی، مغز و اعصاب، تنفسی، قلب و عروق، اطفال و حتی برخی از بیماری‌های پوستی و زنان و زایمان با روش‌های فیزیوتراپی قابل درمان و پیشگیری هستند.

صمدی افزود: فیزیوتراپیست‌ها به‌منظور درمان، ابتدا بیمار را مورد ارزیابی و معاینه قرار می‌دهند و پس از تشخیص بیماری و اختلالات ایجاد شده، برنامه و روش درمانی مناسب را طرح‌ریزی می‌کنند. در حوزه پیشگیری نیز متخصصین فیزیوتراپی با شناختی که از ساختار و عملکرد بدن دارند، نحوه صحیح انجام فعالیت‌های مختلف زندگی و شغلی و ورزش‌های مناسب را به افراد آموزش داده و با ارائه این آموزش‌ها و توصیه‌ها به ارتقای سلامت جامعه کمک می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در کشور ما دانش فیزیوتراپی همگام با سایر تخصص‌های علوم پزشکی پیشرفتهای شایانی داشته است و به جرأت می‌توان گفت که ما امروز از نظر تخصص و کیفیت خدمات فیزیوتراپی در سطح منطقه جایگاه نخست را دارا هستیم و حتی در سطح دنیا نیز از موقعیت برجسته و مناسبی برخورداریم. در حال حاضر، بیش از پنج‌هزار فیزیوتراپیست در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز بهزیستی و توانبخشی، میادین ورزشی و کلینیک‌های خصوصی اقصی نقاط کشور به ارائه خدمات مشغولند.

وی افزود: امروزه تجهیزات و دستگاه‌های بسیار پیشرفته ای در اختیار فیزیوتراپیست‌ها قرار دارند و از تکنیک‌های به‌روز و مؤثری برای درمان انواعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. به‌طوری که بسیاری از بیماری‌ها و مشکلاتی که در گذشته غیرقابل درمان به‌نظر می‌رسیدند یا نیاز به اعمال جراحی یا درمان‌های طولانی مدت و هزینه‌بر داشتند، به راحتی و به‌طور مؤثر توسط روش‌های فیزیوتراپی قابل درمان و معالجه هستند.

این فیزیوتراپ در پایان به جایگاه این رشته در زندگی افراد اشاره کرد و گفت: با توجه به فلسفه شکل گیری و اهداف رشته فیزیوتراپی تردیدی نیست که این رشته نقش و تأثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه ایفا می کند و از این رو ضروری است که آگاهی جامعه پزشکی و آحاد جامعه نسبت به جایگاه فیزیوتراپی، اهداف و روش‌های آن افزایش یابد.
مطلب توسط حسین قلع گر ویرایش شد

يک ديدگاه بگذاريد